Jak naprawiać dylatacje posadzek przemysłowych?

Różnego rodzaju posadzki, a zwłaszcza betonowe, są narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. Na szczęście istnieją różne sposoby, żeby zapobiegać lub chociaż ograniczać wywoływane szkody. Jednym z takich rozwiązań jest dylatacja posadzek betonowych, dzięki której można wzmocnić powierzchnię. Jednak sama dylatacja również może czasami wymagać naprawy. W jaki sposób wykonuje się tego typu działania?

Co to jest dylatacja posadzek betonowych?

Dylatacja nazywana również przerwami dylatacyjnymi to specjalnie utworzone miejsca podziału posadzki. W wyniku różnych czynników, takich jak bardzo duże obciążenie, może dochodzić do odkształcania się powierzchni. Szczeliny tworzy się właśnie w celu zmniejszenia uszkodzeń wynikających ze zmian, które zachodzą w betonie. Dzieje się tak nie tylko ze względu na bardzo duże obciążenia, ale również drgania, zmiany temperatur czy wilgotność. Bez dylatacji dochodzi do pękania posadzki.

Jakie są rodzaje dylatacji posadzek betonowych?

Można wymienić kilka rodzajów dylatacji, które stosuje się w celu zabezpieczenia danej powierzchni. Pierwszym rodzajem jest termiczna, która ma chronić przede wszystkim przed oddziaływaniem zmian temperatur. Z tej opcji korzysta się głównie w przypadku takich powierzchni jak balkony. Następny przykład obejmuje dylatację technologiczną. Ta stosowana jest głównie w przypadku powierzchni betonowych. Dzięki jej zastosowaniu można zabezpieczyć powierzchnię przed zniszczeniami wywołanymi przez zmiany objętości materiałów. W przypadku posadzek przemysłowych szczególnie istotna jest dylatacja przeciwdrganiowa. Ma ona ogromne znaczenie ze względu na drgania wywołane przez pracę maszyn na przykład w halach produkcyjnych, a także ze względu na duże obciążenia, jakim posadzki przemysłowe są poddawane przez cały czas intensywnej eksploatacji.

Co powoduje uszkodzenie dylatacji?

Mimo że dylatacja sama w sobie ma służyć ochronie posadzki przemysłowej, to również szczeliny muszą zostać odpowiednio zabezpieczone przed różnymi czynnikami, na przykład wodą oraz różnymi zanieczyszczeniami. Nie zawsze jednak istnieje możliwość uniknięcia zniszczeń. W takiej sytuacji niezbędna jest profesjonalna naprawa dylatacji. Wśród najczęstszych przyczyn, przez które ulega uszkodzeniu, widnieje nieodpowiednie mycie posadzki. W związku z tym dylatacje powinny być zabezpieczone za pomocą sznura lub masy, które jednak z czasem mogą przestać skutecznie spełniać swoją funkcję.

Jak naprawiać dylatacje posadzek przemysłowych?

Najczęściej spotykanymi uszkodzeniami występującymi w dylatacjach posadzek przemysłowych są między innymi wykruszenia brzegów, uszkodzenie wypełnienia oraz różnego rodzaju pęknięcia występujące zarówno wzdłuż przebiegu dylatacji, jak i w innych miejscach. W zależności od poziomu, a także rodzaju uszkodzenia można zastosować różne sposoby, które pozwolą na skuteczną naprawę.

Najczęściej zastępuje się stare i nieskuteczne wypełnienie za pomocą nowego. Oprócz tego brzegi szczeliny ulegają fazowaniu. Takie metody są jednak skuteczne wyłącznie w przypadku zniszczeń na mniejszą skalę. W przypadku, gdy dylatacja cechuje się gorszym stanem, niezbędne jest podjęcie poważniejszych kroków w postaci nacinania szczelin, a w skrajnych przypadkach całkowita odbudowa dylatacji. Jeżeli niezbędne jest wycięcie starej, to do osiągnięcia tego celu będzie wykorzystana technika diamentowa.

Decydując się na naprawę dylatacji posadzek przemysłowych, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która specjalizuje się w tego typu zadaniach. Dzięki temu można mieć pewność, że praca zostanie wykonana dobrze, a także przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu. Sprawdzone przedsiębiorstwo zapewni wsparcie fachowców, którzy mając do dyspozycji wieloletnie doświadczenie oraz nowoczesne narzędzia, zajmą się naprawą dylatacji sprawnie, a także z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Sprawdź także:

Ogród zimowy z płyt plexi. Czy to może się udać?

Ogród zimowy umożliwia wypoczywanie w promieniach słońca, nawet gdy temperatury powietrza są niskie, a aura nie sprzyja spędzaniu...

Od czego zależy żywotność instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna nie bez powodu utożsamiana jest z niezawodnością, bezawaryjnością i ogólną długowiecznością. Fotowoltaika często przedstawiana jest jako...

Gont czy blacha – co wybrać na dach?

Gonty bitumiczne, jak i blachy są chętnie wykorzystywanymi materiałami pokrywającymi dach. Dobrze wykończony dach jest ozdobą domu i...

Pokój dziecka – jak urządzić pokój dla dziewczynki?

Wyobrażając sobie pokój dla dziewczynki, od razu przychodzą na myśl tony różu i bieli, falbanki, domki dla lalek,...