Lampy ogrodowe, czyli funkcjonalność i dekoracja w jednym!

Oświetlenie ogrodu może być traktowane jako coś na wskroś praktycznego, co ułatwia użytkowanie posesji po zmroku. Może jednak stanowić również wyjątkową oprawę świetlną, która swoim dekoracyjnym charakterem nadaje aranżacji ogrodowej wyjątkowego klimatu. Co ważne, wcale nie musimy w tym temacie decydować się na kompromis, ponieważ lampy ogrodowe dostępne są w tak szerokim i zróżnicowanym asortymencie, że bez problemu stworzymy funkcjonalne i piękne oświetlenie ogrodu. Co zatem mamy do wyboru?

Rodzaje lamp ogrodowych

Oświetlenie ogrodu i posesji to temat rzeka. Wybierać jest w czym i paradoksalnie to bywa największym utrudnieniem przy tworzeniu ogrodowych aranżacji świetlnych. Przy czym lampy ogrodowe dzielą się przede wszystkim ze względu na:

  • konstrukcję i sposób montażu (np. w gruncie lub na ścianie, lampy stojące, kinkiety itp.)
  • rodzaj żarówek (np. halogeny, lampy LED)
  • rodzaj zasilania (solarne, elektryczne)
  • design (np. minimalistyczne, industrialne, retro, glamour)

Rodzajów lamp ogrodowych jest naprawdę wiele i wybór konkretnych rozwiązań może przyprawić o zawrót głowy. Jak sobie ten wybór ułatwić?

Na co patrzeć przy wyborze lampy do ogrodu?

Biorąc pod uwagę spójność aranżacji naszej przestrzeni, przy wyborze lamp warto zadbać o to, aby lampy ogrodowe pasowały swoim stylem do elewacji budynku i pozostałych elementów dekoracyjnych. Oświetlenie ogrodowe można podzielić na funkcjonalne i dekoracyjne, chociaż są lampy, które z powodzeniem możemy wykorzystać zarówno do dekoracji, jak i użytkowego oświetlenia ogrodu.

Ciekawym rozwiązaniem są przykładowo lampy halogenowe, za pomocą których można stworzyć niezwykłe iluminacje, wypełniając ogród grą świateł i cieni. Z drugiej zaś strony pozwalają one na mocne i dokładne oświetlenie całej posesji. Innymi funkcjonalnymi lampami ogrodowymi są lampy solarne, które doskonale sprawdzają się do wyznaczania ciągów komunikacyjnych, a przy okazji ich działanie nie generuje żadnych kosztów. I tutaj warto poruszyć inny ważny aspekt oświetlenia ogrodu, jakim jest oszczędność energii.

Tutaj najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie technologii energooszczędnych, czyli ogrodowych lamp LED, które pobierają o wiele mniej energii niż tradycyjne lampy. Do innych rozwiązań, dzięki którym oświetlenie jest bardziej zoptymalizowane, należą czujniki zmierzchu oraz czujniki ruchu.

Lampy ogrodowe dekoracyjne – girlandy ogrodowe

Do ciekawych lamp ogrodowych, o charakterze stricte dekoracyjnym, należą girlandy ogrodowe. Tego typu lampy odznaczają się prostą konstrukcją, która nadaje jednak wyjątkowego klimatu. Taka dekoracja świetlna bardzo dobrze sprawdza się w kącikach ogrodowych, w których się relaksujemy lub spędzamy czas wspólnie z rodziną czy ze znajomymi. Girlandy można zainstalować na stałe lub na różne okazje. Jest to oryginalne oświetlenie ogrodu, które pasuje zarówno do aranżacji nowoczesnych, jak i tych bardziej klasycznych czy minimalistycznych. Jest to zatem opcja godna uwagi, zwłaszcza jeśli chcemy nadać swojej przestrzeni nieco przytulności.

Sprawdź także:

Ile kosztuje wykończenie balkonu i jak je wykonać poprawnie?

Balkony, aby były w pełni odporne na niszczące działanie wody w postaci między innymi opadów atmosferycznych, muszą zostać...

Twój kwiat będzie Ci wdzięczny za tą pomoc! Jak zrobić domowy nawóz do zamiokulkasa?

Zamiokulkas to roślina doniczkowa, która jest znana ze swojej łatwej pielęgnacji i odporności na różne warunki. Jednak, aby...

Jaka stal nierdzewna do branży spożywczej?

Rodzai stali jest wiele, ale nie każda sprawdzi się w danej działalności. Przykładem branży, która niesie ze sobą...

Jak urządzić ogród tanio, ale z klasą? Kilka wartościowych wskazówek

Pomysł na ogród? Może ich być wiele, ale liczy się wygoda i efekt końcowy. Budżetowe rozwiązania pomogą w...