Lampy ogrodowe, czyli funkcjonalność i dekoracja w jednym!

Oświetlenie ogrodu może być traktowane jako coś na wskroś praktycznego, co ułatwia użytkowanie posesji po zmroku. Może jednak stanowić również wyjątkową oprawę świetlną, która swoim dekoracyjnym charakterem nadaje aranżacji ogrodowej wyjątkowego klimatu. Co ważne, wcale nie musimy w tym temacie decydować się na kompromis, ponieważ lampy ogrodowe dostępne są w tak szerokim i zróżnicowanym asortymencie, że bez problemu stworzymy funkcjonalne i piękne oświetlenie ogrodu. Co zatem mamy do wyboru?

Rodzaje lamp ogrodowych

Oświetlenie ogrodu i posesji to temat rzeka. Wybierać jest w czym i paradoksalnie to bywa największym utrudnieniem przy tworzeniu ogrodowych aranżacji świetlnych. Przy czym lampy ogrodowe dzielą się przede wszystkim ze względu na:

  • konstrukcję i sposób montażu (np. w gruncie lub na ścianie, lampy stojące, kinkiety itp.)
  • rodzaj żarówek (np. halogeny, lampy LED)
  • rodzaj zasilania (solarne, elektryczne)
  • design (np. minimalistyczne, industrialne, retro, glamour)

Rodzajów lamp ogrodowych jest naprawdę wiele i wybór konkretnych rozwiązań może przyprawić o zawrót głowy. Jak sobie ten wybór ułatwić?

Na co patrzeć przy wyborze lampy do ogrodu?

Biorąc pod uwagę spójność aranżacji naszej przestrzeni, przy wyborze lamp warto zadbać o to, aby lampy ogrodowe pasowały swoim stylem do elewacji budynku i pozostałych elementów dekoracyjnych. Oświetlenie ogrodowe można podzielić na funkcjonalne i dekoracyjne, chociaż są lampy, które z powodzeniem możemy wykorzystać zarówno do dekoracji, jak i użytkowego oświetlenia ogrodu.

Ciekawym rozwiązaniem są przykładowo lampy halogenowe, za pomocą których można stworzyć niezwykłe iluminacje, wypełniając ogród grą świateł i cieni. Z drugiej zaś strony pozwalają one na mocne i dokładne oświetlenie całej posesji. Innymi funkcjonalnymi lampami ogrodowymi są lampy solarne, które doskonale sprawdzają się do wyznaczania ciągów komunikacyjnych, a przy okazji ich działanie nie generuje żadnych kosztów. I tutaj warto poruszyć inny ważny aspekt oświetlenia ogrodu, jakim jest oszczędność energii.

Tutaj najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie technologii energooszczędnych, czyli ogrodowych lamp LED, które pobierają o wiele mniej energii niż tradycyjne lampy. Do innych rozwiązań, dzięki którym oświetlenie jest bardziej zoptymalizowane, należą czujniki zmierzchu oraz czujniki ruchu.

Lampy ogrodowe dekoracyjne – girlandy ogrodowe

Do ciekawych lamp ogrodowych, o charakterze stricte dekoracyjnym, należą girlandy ogrodowe. Tego typu lampy odznaczają się prostą konstrukcją, która nadaje jednak wyjątkowego klimatu. Taka dekoracja świetlna bardzo dobrze sprawdza się w kącikach ogrodowych, w których się relaksujemy lub spędzamy czas wspólnie z rodziną czy ze znajomymi. Girlandy można zainstalować na stałe lub na różne okazje. Jest to oryginalne oświetlenie ogrodu, które pasuje zarówno do aranżacji nowoczesnych, jak i tych bardziej klasycznych czy minimalistycznych. Jest to zatem opcja godna uwagi, zwłaszcza jeśli chcemy nadać swojej przestrzeni nieco przytulności.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Ile można dobudować do domu bez planu? Uważaj! Brak pozwolenia nie oznacza pełnej swobody.

Rozbudowa domu bez pozwolenia to zagadnienie dotyczące prawa budowlanego interesujące wszystkich, którzy chcieliby uniknąć zbyt wielu formalności i...

Czy muszę należeć do wspólnoty mieszkaniowej? Aktualny poradnik dla właścicieli lokali

Zakup mieszkania w bloku to dla wielu osób ważny etap życia. Warto jednak pamiętać, że poza wieloma pozytywnymi...

Niezbędnik ogrodnika – jakie narzędzia musisz mieć w swoim ogrodzie

Jeśli posiadamy własny ogród, to z pewnością chcemy, aby ten pięknie się prezentował. Czasem może nam się wydawać,...

Jak rozplanować oświetlenie w małym mieszkaniu?

Przy małym metrażu odpowiednie oświetlenie ma kluczowe znaczenie. Prawidłowo dobrane źródła światła mogą uczynić przestrzeń bardziej funkcjonalną, przytulną...